A Tisza márka története
www.tiszacipo.hu 2005.11.02. 19:16
-
A történet akkor kezdödött, amikor Thomas Bata az 1930-as években cipögyárat akart építeni valahol Magyarországon. Egy utazása során véletlenül talált Martfüre, ahol a vízi- és közút, valamint a vasút egy ponton találkozott. A terület 1939-ben került a tulajdonába – az ötszázkilencvenhárom kataszrális hold birtokot háromszázhuszonötezer pengöért vásárolta meg. Megkezdödött az építkezés, a Cikta Rt. - ezen a néven indult a gyár - 1942-ben megkezdte a termelést házicipök gyártásával.
A háború éveiben sok változás történt, vezetök jöttek-mentek, de a Cipögyárnak mindig volt munkája. A háborút követöen a gyár is sok veszteséget könyvelhetett el, gumitalpú cipök helyett fatalpú cipök készültek. 1949 augusztusában a Cikta Rt a Tisza Cipögyár Nemzeti Vállalat nevet veszi fel. Az 1950-60-as években a gyár föleg belsö piaci igényeket elégített ki, export csak a szocialista országokba történt. Ez idö tájt nagy mennyiségben készültek bakancsok a HM-nek, a BM-nek, valamint a Munkásörségnek.
1970 decemberében a Tisza Cipögyár beadta új logójának engedélyezési kérelmét, melyet 1971 elsö hónapjaiban megkapott. Elindult a sportcipök gyártása, mely sok fiatal kedvenc cipöjévé vált. Számos tény mutatja, hogy a Tisza Cipögyár sportcipö vonala meghozta a hozzá füzött reményeket. 1971 májusától a franciaországi ADIDAS cég is nálunk gyártatja a „La Paz” modellnévre hallgató futballcipöit.
A 70-es évek elején számos új modell lát napvilágot, némelyiküket méltán nevezhetjük a mai „old school” stílusú cipök elödjének. Sokan emlékeznek még a gyár legrégebbi termékeire a gumitalpú - vulkanizált eljárással készült – tornacipökre, melyek számos színben került az üzletekbe. A tornacipök választéka gazdagodott, a fél tornacipök mellett magas szárúak, valamint különbözö sportokhoz kiválóan alkalmas vászon és börcipök készültek. Ebben az idöben a Tisza Cipögyár volt Magyarország legnagyobb cipögyára, - ahol nemcsak cipöket, hanem az ország más gyárai részére gumitalpakat is készítettek - évente 10.200.000 pár cipöt gyártottak itt, ebböl 3.000.000 pár tornacipöt. A mennyiség mellett a gyár ügyelt a minöségre, 1974. júliusában a pvc talpú tornacipök elnyerik a „kiváló áru” megkülönböztetö jelzést.
Az 1976-os Budapesti Nemzetközi Vásáron a Tisza Cipögyár szabadidö cipöcsalád termékeivel vásári nagydíjat kapott. Az 1976-os év számos nemzetközi elismerést hozott a Tisza Cipögyárnak, hiszen a francia ADIDAS cég több éves szerzödést írt alá sportcipök gyártására, az angol piacon is megjelentek a gyár termékei, valamint megállapodás született az elsö amerikai cipöexportra, ahol az utcai cipö megrendelés mellett igényt jelentettek be 50 ezer pár sportcipöre. A tökés export mellett nem elhanyagolható a 2 millió pár cipö, mely a szocialista piacra került. A Tisza Cipö már a 70-es évek elején eljutott a kuwaiti, valamint a líbiai piacra, a 76-os év további fejlödést hozott.
Az 1990-es években a felerösödött importtal számos külföldi márka került a hazai piacra, A Tisza Cipögyár az 1990-es évek közepéig gyártott tornacipöket, majd inkább az utcai nöi- férfi és gyermekcipök gyártásával foglalkozott. 2003 nyarán ismét megjelennek a sokak számára ismerös Tisza sportcipök. A régi modellek mellett számos új modellel, új színekkel kívánjunk feleleveníteni a Tisza legendát.
|