Kpzeljnk el egy vilgot, ahol a motorbicikli nmagt irnytja, robotok veznyelnek szimfonikus zenekarokat s egy llat gondolatminti irnytanak egy robotot. Nem, ezek nem a tvoli jvõ kpei. Szalagcmek a mai jsgbl. Alig 30 vnyire a jvõben.
A kzeljvõ robotjai a mindennapok szerves rszeiv vlnak. Minden csaldban ott van egy, vagy akr tbb. Takartanak, csomagokat visznek, stltatjk az lebet - de a gyerekekre is õk vigyznak. De mi trtnik, ha ez a harmnia megbomlik? Ez a krds az n, a robot kzponti problmja.
Az Amerikban "mûkdõ" robotok szma meghromszorozdik. Az U.S. Robotics j modelljnek forgalmazst kvetõen minden tdik emberre egy robot jut. A rendkvl kemny tvzetbõl kszlt j robotot gy terveztk, hogy a bbiszittelstõl a fõzsig s a csaldi knyvvitelig mindenre kpes legyen. A robot tmegforgalmazsa nyomn az U.S. Robotics a bolyg leghatalmasabb vllalatv vlik.
A filmben brzolt "trtnelmi" esemnyek trtnete tbb mint tz vvel korbban szletett, amikor Jeff Vintar megrta a "Hardwired" cmû forgatknyvet, amely egy robot ltal elkvetett titokzatos gyilkossg sztorija. 2002-ben dolgozni kezdtek a projekten Alex Proyasszal. Proyas jraformlta a tervet, s klnbzõ elemeket vitt bele Isaac Asimov mûveibõl. Asimov gondolatai s figuri termszetesen illeszkedtek Vintar trtnetbe.
"sszehzastottuk a kt trtnetet, mert a Fox rgta akart kszteni egy nagyfilmet a robotikrl, Alex pedig mindig is arrl lmodott, hogy Asimov mûvei alapjn csinljon filmet - magyarzza John Davis producer. - A prosts azrt sikerlhetett ilyen jl, mert a Hardwired s az n, a robot trtnete sok ponton kapcsoldott."
2035 embere gy gondolja, hogy a robotok a Hrom Trvny fennhatsga alatt llnak. Egy robot nem bnthat embert, s nem engedheti, hogy egy ember megsrljn. Egy robotnak engedelmeskednie kell az embernek, hacsak ez nem ellenkezik az elsõ trvnnyel. Egy robotnak meg kell vdenie nmagt, amg ez nem ellenkezik az elsõ, illetve msodik trvnnyel. Asimov tudomnyos fantasztikus mûveiben dolgozta ki elõszr a Robotikai Hrom Alaptrvnyt, eszmi azonban a val vilgban is meggykereztek: a robotikval foglalkoz kutatk e trvnyek alapjn kzeltenek a mestersges intelligencihoz.
"Asimov a tudomny legsikeresebb npszerûstõje - magyarzza Jeff Vintar forgatknyvr. - A tudomnyos fantasztikum egyik pionrja volt, s az elsõ kztt rt a robotokrl. Asimov elõtt a robot szrnyknt brzoltatott. Õ volt az elsõ, aki nem fmbõl kszlt szrnyknt kezelte, hanem bizonyos szablyok alapjn mûkdõ mechanizmusknt. Õ a szerzõje az elsõ realisztikus robottrtneteknek."
Alex Proyas gyerekkortl kezdve vonzdott Asimov trtneteihez. "Olyan tzves lehettem, amikor rengeteg sci-fit olvastam, s Asimov volt az egyik kedvenc szerzõm. Igazn rajongtam a mûfajrt, az n, a robotrl pedig mindig azt hittem, hogy remek filmet lehet belõle kszteni. Amikor az ember fiatal, ilyesmikrõl lmodozik."
"gy gondolom, Asimov eszmi ma is teljesen rvnyesek - folytatja a rendezõ. - Hihetetlen, hogy a negyvenes-tvenes vekben alkot szerzõ ilyen lesen elõre lthatja azokat a dolgokat, amelyek a mi mindennapi letnket ppen befolysolni kezdik. Egyre kzelebb kerlnk ahhoz a jvõhz, amelyrõl Asimov rt, ezrt eljtt az ideje e trtnetek elmondsnak."